Jdi na obsah Jdi na menu
 


CHOV KOZ

CHOV KOZ

V sezóně 2014 čítá náš malý chov celkem 4 kozy. Dvě zkušené starší kozy bez plemenné příslušnosti, ale s léty ověřenou mléčností a plodností. Dvě kozy jsou z ročníku 2013 a jedná se kozy s podílem anglonubíjské krve (50% a 75%). Na podzim 2014 budeme zapouštět všechny čtyři kozy 100% plemenným anglonubíjským kozlem z linie Tonic, který je v majetku paní Pavlíčkové z obce Černá Voda. Tento kozel k dispozici pro kozy různých plemen i bez plemenné příslušnosti avšak registrované v ústřední evidenci koz.

 

Zakladatelkou chovu a průvodkyní našich chovatelských začátků je koza bez plemenné příslušnosti jménem KAZI, rok narození 2006. Jedná se dobře stavěnou kozu, středního rámce, černé barvy srsti s bílými odznaky, s dobře tvarovaným vemenem. Typově se jedná o kozu se smíšenou maso-mléčnou užitkovostí.

Předností je bezproblémová povaha, přizpůsobivý charakter, nízká náročnost na krmení, vysoká plodnost (na 7 odchovů 17 narozených a ochovaných kůzlat, samostatné porody), velmi dobrá mléčnost. Bez problému odchovává všechna kůzlata a po odstavu kůzlat ve věku (tři až pěti měsíců) nadojí ještě kolem dvou litrů mléka denně. Dojení s kůzlaty pod matkou jsme zatím nepraktikovali.

Matka: typově velmi podobná koza, většího rámce, s nádojem vysoce překračujícím v době nejvyšší laktace 4 l mléka, velmi plodná, dlouhověká

Otec: křížený kozel, typově více k mléčným plemennům (zřejmý vliv  bílého mléčného plemene)

Naši kozu jsem do roku 2011 zapouštěli kozly mléčných plemen (bílý krátkosrstý, hnědý krátkosrstý). V roce 2012 jsme zapouštěli anglonubíjským kozlem.

Kozlíky většinou kastrujem a dále odchováváme na maso. Kozičky, vyjímečně i nějaké kozlíky, prodáváme k dalšímu malochovu, ev. na maso. Info o odchovech a prodejích kůzlat najdete níže. Rovněž zde najdete informace o postupném rozšiřování stáda. Neváhejte nás pro více informací a rezervace kontaktovat. Rádi dáme typ na další malochovatele koz v našem okolí.

 

Rozšiřování stáda 2014

Letos nám osud do cesty dvakrát přivedl mladou podílovou anglonubíjskou kozičku a tak jsem nakonec neplánovaně rozšířili základní stádo o Rozinku (75 % AN - matka 50 % AN, otec 100% AN linie Orkan). Kozička je pěkným zástupcem vysokopodílových anglonubíjskoých koz. Je trochu drobnější, ale na dlouhých nohách. Narozena na jaře 2013. Kozičku budeme připouštět v sezoně 2014.

Kůzlata 2014

Letošní rok je ve znamení odpočinku a zrání. Naše kozí rekordmanka si vybrala dovolenou a snížila tak směrem k normálu průměrný počet kozích potomků na kozu a rok. A loňská dorostenka dorůstá :-) Ale bez kůzlat jsme nezůstali. Staronová koza Teta (Appolena) rozšílřila 24.3.2014 počet kusů ve stádečku o dva kozlíky.

Rozšiřování stáda 2013

V červnu jsme přikoupili anglonubíjskou podílovou kozičku (50% AN), narozenou v dubnu 2014, od chovatelky z malé obce nedaleko Zábřehu. Kozičku jsme pojemnovali Libuška, zbarvení světle hnedé, prokvetlé, se znaky. Otec kozičky je hnědý 100% AN kozel Tamp, linie Claycrof, výsledná třída EB, matka otce linie Witt, naprvní laktaci vydojená třída E, Tuk 4,74%, Bílk. 3,98%, Lakt. 4,26%. Kozičku budeme zapouštět v sezoně 2014.
 

Kůzlata 2013

Letošní kozlení připadlo na 24.5.2013 a narodila se dvě kůzlátka po anglonubíjském, čistém, ale nepapírovém, kozlíkovi. Bílá kozička i hnědý kozlík s pálením jsou nabízeni k prodeji - oba budou vhodni pro začínajícího malochovatele, který prozatím nechce investovat do čistokrevných papírových zvířat. Vzhledem k přibuznosti nemohou tvořit chovný pár. Více info rádi poskytneme, návštěva možná po dohodě.

 

Rozšiřování stáda 2012

Letos napodzim rozšířila naše základní stádo  koza Teta (Appolena) a bude u nás teď na byt a stravu :-) Je to pravá sestra naší Kazi.

Kůzlata 2012 

Letošní kozí přírůstky z 24.4. čítají tři bílé kozlíky po bílém mléčném kozlovi. Naše koza je holt rekordmanka, co do počtu kůzlátek. Škoda, že nejsou i kozičky, byly by určitě vhodné k dalšímu chovu a na mléko. Kozlíci jsou určeni k výkrmu.

 

Prodej kůzlat 2011  

Letošní kůzlata porodila koza opět sama, ať jsme hlídali, jak jsme hlídali. Ráno 24.4. čekaly ve chlívku dvě černé kozičky. Postupně jedné kozičce začly růst rohy, takže bude asi rohatá po mamince, druhá zatím nic, takže už to nevypadá, že by rožky vyrostly.
Ačkoliv jsou to kozičky bez čistokrevného původu, jsou z ověřeného spojení. Navíc máme léta ověřenou plodnost a mléčnost u naši kozí matky, stejně tak u její pravé sestry a jejich matky.


Kůzlata 2010 

Dne 31.4. 2010 se narodila opět tři kůzlata, jedna kozička a dva kozlíci. Kozička půjde na malou kozí farmičku vzdálenou jen kilometr přes louku, kozlíci zůstanou doma na výkrm.Kůzlata 2009 

Dne 30.března se narodila opět tři krásná kůzlata, dvě hnědé kozičky a jeden kozlík. Obě kozičky jsou určeny k prodeji. Cena 1000 Kč za kus. 

Po otci (plemeno Hnědé krátkosrsté) předpoklad mléčné užitkovosti. Matka smíšená užitkovost, ověřená výborná mléčnost, zároveň při kombinaci s masným kozlem dobrá zmasilost.

 

Kůzlata 2008

Dne 7.dubna 2008 se narodila tři kůzlata. Dva kozlíci a jedna kozička.